Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще представят спектакъла „Световното кино в музика“ на 4 ноември в Общинския младежки дом - Шумен.
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ
Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).
„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.
На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.
„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.
Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.
Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори,
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Участват още Теодосий Спасов, Васил Петров, Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. Спектакълът разкрива картини от знакови филми като "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други. За по-силно въздействие на концертите ще има мулитедия, подготвена специално от Васил Къркеланов, съобщиха организаторите на събитието.
Хилда Казасян каза, че „Световното кино в музика“ е различен спектакъл от предходния „Да послушаме кино". „Естественото надграждане е да обхванем и световната филмова музика, която е един огромен океан от музика. Вече сме с пълния състав на Плевенска филхармония, докато със спектакъла с българска музика „Да послушаме кино" бяхме само с щрайха", отбеляза Казасян. Христо Йоцов направи всички аранжименти за „Световното кино в музика“, подчерта тя.
„Тази музика, която представяме, не е само джазова, това са най-известните теми от най-известните филми в света. Тя просто е представена от джаз музиканти, по малко по-различен начин. Христо Йоцов най-вече се е постарал да направи едни много красиви аранжименти, с една много специална естетика, нашата си естетика. Тя не е джазова музика, тя е една много красива музика, която няма нужда даже да бъде вкарвана в конкретен жанр, тя е направена по един блестящ, професионален начин", допълни Хилда Казасян.
Тя каза още, че интересът в Шумен при предишното представяне е бил много голям и билетите са били изкупени близо месец преди концерта. „Преживяването на сцените на тези концерти е толкова зареждащо, че всъщност докато си мислиш, че вече нямаш сили, след концерта виждаш, че си пълен с нова енергия. Тя музиката е гениална работа и има невероятната способност да те зарежда, както нищо друго, особено в нашия случай", допълни Казасян.
Както съобщихме, два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла „Да послушаме кино" и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика". Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян „Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври.
Филмът „Венъм: Последният танц“ за втора поредна седмица е на първо място на боксофиса класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес. Лентата с участието на Том Харди в главната роля добави 26,1 млн. щатски долара от продажби на билети.
Третата част на поредицата за Венъм падна с 49% през втория си уикенд, което е малък спад за филм със супергерои. За две седмици филмът е спечелил над 90 млн. щатски долара. В световен мащаб картината е преминала прага от 300 млн. щатски долара.
Междувременно „Дивият робот“ продължава да привлича кинозрители, като заема второ място със 7,6 млн. щатски долара. Това е с 11% повече от миналия уикенд. Анимационният робот Роз е спечелил над 121 млн. долара в Северна Америка и 269 млн. долара в световен мащаб.
Хорърът „Усмивка 2“ с участието на Наоми Скот е на трето мяст
Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.
Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.
"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.
Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.
То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop.
Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open.
Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Спектакълът ще гостува в Добрич на 30 октомври.